Budapeszt - co warto zobaczyć?

Stolica Węgier położona jest nad Dunajem, który dzieli miasto na dwie części. Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Budapeszcie? Na prawym brzegu rzeki znajduje się pagórkowata Buda, a na lewym Peszt. Jest w tym mieście coś niezwykłego, coś co urzeka turystów i sprawia, że chce się tu wracać. Może to kwestia nieokreślonej aury wynikającej ze starożytnego pochodzenia tego miejsca. Najwcześniejsze ślady osadnictwa pochodzą z epoki kamienia łupanego, ok. 100 do 40 tysięcy lat p.n.e. Jednak Budapeszt to o wiele więcej niż historia. Pojedź tam z nami i na własne oczy przekonaj się, jak wiele ciekawych rzeczy kryją zakamarki tego magicznego miasta.

Atrakcje w Budapeszcie

Belvaros - To centrum miasta usytuowane na lewym brzegu Dunaju. Rozbudowane zostało dopiero na początku XIX wieku, wtedy też Peszt (lewobrzeżna część Budapesztu) przyjął swe dzisiejsze oblicze. Atrakcją Budapesztu są klimatyczne, wąskie uliczki między neoklasycznymi kamienicami tętnią życiem przez całą dobę, przyciągając turystów niezliczoną ilością atrakcji i smakiem regionalnych potraw.

Wyspa Małgorzaty - To zielona oaza spokoju i miejsce wypoczynku rozłożone na 96 ha. Znajdziesz tam kąpielisko, baseny olimpijskie, korty tenisowe, ale także zabytki takie, jak ruiny Klasztoru Dominikanek, odbudowana kaplica Świętego Michała i Aleja Artystów. Przy jednej z alejek ustawiono liczne rzeźby ukazujące wizerunki osób, których działalność przysłużyła się kulturze madziarskiej: wybitnych malarzy, pisarzy, poetów, kompozytorów i rzeźbiarzy. Można także skorzystać z dobrodziejstw natury. Budapeszt i jego atrakcje to przecież miasto podziemnych źródeł i term. Tu właśnie warto zażyć kąpieli leczniczych, termalnych czy błotnych.

Zamek Królewski - Jest to jedna z najbardziej reprezentatywnych budowli stolicy Węgier. Historia Pałacu Budańskiego sięga czasów średniowiecza. Pierwsze fortyfikacje i zabudowania mieszkalne wzniesiono po najeździe Mongołów w latach 1241 – 1242. Podczas II wojny światowej zamek, jak i cały Budapeszt, został zniszczony. Odbudowano go, lecz jego dzisiejszy wygląd nie jest wierny oryginałowi. We wnętrzach budowli znajdują się liczne muzea, a chyba najważniejszym z nich jest Budapesti Történeti Múzeum.

Most łańcuchowy został zbudowany w latach 1839 – 1849 wg. projektu brytyjskiego inżyniera - Williama Tierney'a Clarka, którego imieniem nazwano także plac między mostem a tunelem pod zamkiem królewskim. Całkowita długość mostu wynosi 380 m a szerokość 14,5 m. Było to pierwsze stałe połączenie Budy i Pesztu leżących po przeciwnych stronach Dunaju. Jego historia stanowi jedna z atrakcji Budapesztu.

Kościół Macieja - Oficjalnie pod wezwaniem Przenajświętszej Maryi Panny jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych kościołów węgierskich. Jego początki sięgają XIII wieku. Uwagę turystów przyciągają przede wszystkim piękne freski autorstwa XIX-wiecznych artystów. W grudniu 1916 odbyła się tu ostatnia koronacja królewska – Karola IV Habsburga i jego żony Zyty.

Bazylika- kolejną atrakcją Budapesztu jest stojąca przy placu św. Stefana w Peszcie bazylika. Jest największym kościołem stolicy Węgier i może pomieścić nawet 8500 wiernych. Gigantyczne wrażenie robi również 96-metrowa kopuła z mozaiką przedstawiającą Boga Ojca. Na antresolę kopuły można się dostać wchodząc po 297 schodach lub wjeżdżając windą.

Wielka Synagoga - Zbudowana w latach 1854 – 1859, jest największą synagogą w Europie i drugą pod względem wielkości na świecie. Ma ponad 75 metrów długości i 27 metrów szerokości, a mieści ponad 3000 osób.

Zamek Vajdahunyad - Wbrew swojej nazwie nie jest to średniowieczny zabytek. Jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju o dość nietypowej genezie. W 1896 z okazji 1000-lecia Węgier w parku miejskim stolicy odbyła się wielka Wystawa Milenijna. Wzniesiono wtedy zespół budynków z drewna, które były kopiami obiektów z terenu Wielkich Węgier i reprezentowały różnorodne style architektury węgierskiej. Wystawa tak spodobała się publiczności, że drewniane eksponaty w latach 1904 – 1908 zostały ponownie wybudowane, ale tym razem z trwałych materiałów. Obecny Zamek Vajdahunyad jest zestawieniem budynków stylu gotyckiego, renesansowego i barokowego. Swą nazwę wziął od najbardziej charakterystycznej kopii zamku z Vajdahunyad w Siedmiogrodzie.

Pałac Cudów (Csodák Palotája) - To prawdziwa atrakcja Budapesztu dla wszystkich dzieci, które niedawno poczuły w sobie żyłkę młodego odkrywcy spragnionego wiedzy i niezwykłych doświadczeń. Tu nie ma miejsca na nudę, także dla dorosłych.

Zobacz też:

Park Pomników, Ogród Zoologiczny z 1866 roku, Oceanarium-Tropicarium największe w Europie Środkowo-Wschodniej (jego powierzchnia wynosi blisko 3000 m2). Budapeszt to również stolica rozrywki, gdzie znajdziesz mnóstwo klubów, kasyn, kin i restauracji z wyśmienitym menu.

Odwiedzając Budapeszt, warto zaopatrzyć się w kartę turystyczną "Budapest Kártya". Gwarantuje ona bezpłatne przemieszczanie się komunikacją miejską oraz liczne zniżki w muzeach, centrach rozrywki, restauracjach czy kinach. Możesz w tym celu zgłosić się do Tourinform, czyli biura informacji turystycznej, którego pracownicy biegle mówią po angielsku i niemiecku.

Wyszukaj godziny odjazdów w swojej relacji:

Warszawa – BudapesztSprawdź
Katowice – BudapesztSprawdź
Kraków – BudapesztSprawdź
... - BudapesztSprawdź inne miasta
0