Jeżeli chcesz przewieźć pociągiem psa, kota, świnkę morską czy inne zwierzę domowe – w pociągu PKP Intercity jest to możliwe. Jako właściciel powinieneś zadbać w podróży o swoje zwierzę – dowiedz się, o czym powinieneś pamiętać.

Pamiętajmy, że większość zwierząt nie przepada za długimi podróżami – często czują się zagrożone lub po prostu chcą odkrywać nowe zakamarki. Dlatego zabierając kota, psa lub inne zwierzęta domowe w podróż pociągiem, powinniśmy zapewnić mu odpowiedni transporter.

W przypadku upałów można skorzystać z solidnej klatki lub przewiewnego koszyka – taki transporter dla zwierząt będzie również można trzymać na kolanach, by zwierzę czuło się bezpiecznie. O jakich zasadach jeszcze pamiętać, by nie narazić na stres zarówno innych pasażerów, jak i domowych pupili?

Opłaty

Bezpłatnie podróżny może przewieźć pod swoją opieką małe zwierzęta domowe (w tym również psy), pod warunkiem, że nie są one uciążliwe dla w współpodróżnych (np. z powodu hałasu, zapachu itp.), zaś przewożone zwierzęta umieszczone są w odpowiednich pojemnikach.

Jeżeli nasz pies nie mieści się w specjalnym pojemniku – wówczas należy kupić dodatkowy bilet na przewóz psa. Opłata w takim przypadku wynosi 15,20 złotych.

Pamiętajmy, że jeżeli współpodróżni zgłoszą sprzeciw z powodu umieszczenia w przedziale zwierzęcia, podróżny powinien zająć miejsce wskazane przez konduktora.

Gdzie zwierzęta nie mogą przebywać?

Zwierzęta uwielbiają odkrywać świat i zwykle robią to bardzo spontanicznie, o czym powinni najlepiej wiedzieć ich właściciele. Nawet, jeśli jesteśmy przekonani, że nasze zwierzę jest spokojne – pamiętajmy, że podróż dla kota lub psa jest zupełnie nową sytuacją. Dlatego do niektórych miejsc nawet najspokojniejsze psiaki i kociaki nie powinny mieć wstępu. W pociągach zwierzęta nie mogą przebywać:

  • w wagonach gastronomicznych – z wyjątkiem psów przewodników i psów będących asystentami osób niepełnosprawnych oraz psów szkolonych na psy asystujące;
  • na miejscu do siedzenia;
  • na łóżku w wagonie WL;
  • na miejscu do leżenia w wagonie Bc.

Nie mam biletu na przewóz psa – co zrobić?

W przypadku gdy podróżny nie dokonał w kasie opłaty za przewóz psa – może w pociągu TLK, IC, EIC nabyć taki bilet. W pociągu EIP podróżny może nabyć bilet na przewóz psa jeżeli okaże ważny bilet na przejazd danym pociągiem.

Przypominamy, że za wydanie biletu w pociągu u konduktora pobiera się dodatkową opłatę w wysokości 10 zł.

 § 28 Przewóz zwierząt

0