Czeka Cię wyprawa z większym bagażem? Musisz zabrać w podróż wózek dziecięcy? Sprawdź, kiedy pobieramy dodatkowe opłaty za przewóz rzeczy, a kiedy możesz je przewieźć w cenie biletu.

Jako bagaż podręczny bez dodatkowych opłat możemy zabrać łatwe do przenoszenia rzeczy – takie, które swobodnie mieszczą się nad lub pod przestrzenią zajmowaną przez nas w pociągu.

Dlatego przed podróżą warto mądrze się spakować: nie zapłacimy dodatkowo, jeśli złożony rower czy wózek dziecięcy będziemy przewozić w pokrowcu. Takie gabaryty są wówczas traktowane również jako bagaż podręczny. Dodatkowo płacić nie muszą również osoby podróżujące z dziećmi – na pokład pociągu mogą zabrać niezłożony wózek.

Kiedy za bagaż trzeba będzie dopłacić?

  • jeśli przewozimy rzeczy łatwe do przenoszenia, ale nie mieszczące się nad i pod zajmowanym przez nas miejscem. Wówczas naliczana jest dodatkowa kwota 5,10 zł od każdej rzeczy przekraczającej wymiary;
  • jeżeli przewozimy jeden niezłożony i nieopakowany rower (szczegóły i wskazówki dotyczące przewozu rowerów znajdują się w naszym „Przewodniku dla posiadaczy jednośladów”).

Uwaga! Pamiętajmy: rzeczy zabierane do wagonu nie mogą zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi w transporcie, utrudniać przejazdu innym podróżnym oraz wyrządzać szkody w mieniu współpodróżnych. Dzięki temu podróż będzie przyjemna i komfortowa dla każdego.

Nie mam biletu na przewóz rzeczy – co zrobić?

W przypadku gdy podróżny nie dokonał w kasie opłaty za przewóz rzeczy – zamiar przewozu powinien zgłosić konduktorowi przed rozpoczęciem podróży, czyli jeszcze przed wejściem lub niezwłocznie po wejściu do pociągu. W pociągu EIP podróżny może nabyć bilet na przewóz rzeczy jeżeli okaże ważny bilet na przejazd danym pociągiem.

Przypominamy, że za wydanie biletu w pociągu u konduktora pobiera się dodatkową opłatę w wysokości 10 zł.

§ 27 Przewóz rzeczy i rowerów - obowiązuje od 31 lipca 2018 roku

 § 27 Przewóz rzeczy i rowerów

0