Grodno - co warto zobaczyć?

Miasto królów, miasto świątyń, miasto Elizy Orzeszkowej – Grodno ma bardzo wiele określeń i wszystkie są trafne. Położona nad Niemnem metropolia to dla wielu osób najpiękniejsze miasto na Białorusi. Przed wiekami było ono ważnym ośrodkiem politycznym I Rzeczypospolitej. Dziś wciąż możemy tam trafić na ślady obecności polskich królów. Wszystkie tajemnice Grodna odkryjesz już teraz wsiadając do pociągu PKP Intercity.

Pociągi do Grodna

Już od 4 września zapewniamy codzienne poranne bezpośrednie połączenie z Krakowa, Warszawy i Białegostoku. Wyskocz z Intercity do Grodna bez korków i kolejek na granicy!

Warszawa - GrodnoGrodno - Warszawa
Kraków - GrodnoGrodno - Kraków
Białystok - GrodnoGrodno - Białystok
Kuźnica Białostocka - GrodnoGrodno - Kuźnica Białostocka
... - GrodnoGrodno - ...

Ceny biletów do Grodna

2. klasa (miejsce siedzące)

Cena już od
Osoba dorosła 15,70 € 1)
Dziecko 0-3 lat bezpłatnie, gdy dziecko nie zajmuje osobnego miejsca
Dziecko 4-12 lat 7,90 € 1)

2. klasa (miejsce siedzące)

  Cena już od
Osoba dorosła 21,50 € 1)
Dziecko 0-3 lat bezpłatnie, gdy dziecko nie zajmuje osobnego miejsca
Dziecko 4-12 lat 10,80 € 1)

2. klasa (miejsce siedzące)

Ceny już od
Osoba dorosła 7,70 € 1)
Dziecko 0-3 lat bezpłatnie, gdy dziecko nie zajmuje osobnego miejsca
Dziecko 4-12 lat 3,90 € 1)

2. klasa (miejsce siedzące)

Ceny już od
Osoba dorosła 4,50 € 1)
Dziecko 0-3 lat bezpłatnie, gdy dziecko nie zajmuje osobnego miejsca
Dziecko 4-12 lat 2,30 € 1)

1) Aktualne warunki oferty dostępne są TUTAJ

Ceny podane w EUR są przeliczane na PLN po kursie kolejowym obowiązującym w dniu sprzedaży. Kurs kolejowy możesz sprawdzić TUTAJ

Bilety na przejazd kupisz w kasach międzynarodowych.

W pociągu u konduktora istnieje możliwość zakupu biletu wyłącznie w relacji Kuźnica Białostocka – Grodno.

Atrakcje w Grodnie

Stary Zamek – obowiązkową atrakcją Grodna podczas zwiedzania jest wizyta w dawnej twierdzy, w której przed laty regularnie rezydowali polscy królowie. Zamek został wybudowany w XI wieku, a dwa wieki później, za sprawą księcia litewskiego Witolda przebudowano go w stylu gotyckim. Miejsce to szczególnie upodobali sobie Kazimierz Jagiellończyk i Stefan Batory. Obaj spędzili tam swoje ostatnie dni życia. Dziś na zamku podziwiać można zbiory muzealne prezentujące historię miasta i regionu oraz bogactwo grodzieńskiej flory i fauny.

Nowy Zamek – w Grodnie znajduje się jeszcze jedna dawna rezydencja ostatnich władców I Rzeczypospolitej. Położona malowniczo nad Niemnem budowla jest dziełem kilku znanych architektów. Nowy Zamek był świadkiem ponurych wydarzeń w polskiej historii. To tutaj w 1793 odbył się ostatni sejm I Rzeczypospolitej, a dwa lata później król Stanisław August Poniatowski podpisał akt abdykacji. Podczas II wojny światowej zamek został zniszczony. Później odbudowano go nadając mu bardziej socrealistyczny charakter. Obecnie mieści się w nim Grodzieńskie Państwowe Muzeum Historyczno-Archeologiczne – jedno z największych muzeów i atrakcji Grodna.

Obiekty sakralne – Grodno to miasto świątyń. Na szczególną uwagę zasługuje najstarszy zabytek Grodna – prawosławna Cerkiew Świętych Borysa i Gleba. Pochodzi ona jeszcze z czasów sprzed najazdu mongolskiego tj. z XII wieku. Na przestrzeni lat cerkiew była wielokrotnie przebudowywana, czego efektem jest jej drewniano-kamienna konstrukcja. Warto zajrzeć także do Wielkiej Synagogi czy bogato zdobionych klasztorów brygidek oraz franciszkanów.

Batorówka – u zbiegu ulic Karola Marksa i Stefana Batorego znajdziemy okazały pałac i przyległą do niego bazylikę katedralną św. Franciszka Ksawerego. Jak sama nazwa wskazuje ich fundatorem był król Stefan Batory. Władca nie doczekał wprawdzie ukończenia swojego dzieła, lecz w późniejszych latach Batorówka służyła kolejnym polskim królom. Współcześnie w pałacu odbywają się zajęcia studentów Akademii Medycznej. Wnętrze bazylik zachwyci z kolei z pewnością wszystkich miłośników sztuki barokowej.

Muzeum Elizy Orzeszkowej – Autorka „Nad Niemnem” mieszkała w Grodnie przez zdecydowaną większość swojego życia. Muzeum jej poświęcone urządzono w domu należącym pierwotnie do drugiego męża pisarki. Można tam zobaczyć zbiory księgarskie należące do Orzeszkowej, przekłady jej książek oraz meble i sprzęty codziennego użytku pochodzące z przełomu XVIII I XIX wieku, które stanowią ciekawą atrakcję Grodna dla fanów literatury pozytywistycznej.

Wizy do Grodna

Planując podróż do naszych wschodnich sąsiadów należy pamiętać, że nakładają oni na obywateli RP konieczność posiadania wizy. Przed wyjazdem na Białoruś zapoznaj się z kilkoma ważnymi informacjami aby podróż była miła i bezpieczna:

Sprawdź co wg MSZ należy wiedzieć udając się w podróż na Białoruś

Sporządzenie wizy wjazdowej wg Ambasady Białorusi w RP – informacje ogólne

Tryb wydawania wiz wg Ambasady Białorusi w RP – informacje szczegółowe

Brak wymogu posiadania wizy w ciągu wyjazdu turystycznego do 10 dni

0