Szturowo i Ostrzyhom - co warto zobaczyć?

Zastanawiasz się co warto zobaczyć w Szturowie i Ostrzyhomiu? Położone malowniczo nad Dunajem Szturowo przed laty było polem kilku bitew króla Jana III Sobieskiego. Dziś jest to miejsce kojarzone przede wszystkim z doskonałą rozrywką nad wodą. W najcieplejszym słowackim mieście godziny spędzone w potężnym kompleksie basenów mijają bardzo szybko. Wystarczy, że pokonasz most Marii Walerii, a znajdziesz się na Węgrzech w tętniącym historią Ostrzyhomiu, gdzie miało miejsce wiele ważnych dla tego państwa wydarzeń. Z PKP Intercity dotrzesz tam w komfortowych warunkach.

Pociągi do Szturowa i Ostrzyhomia

Codziennie proponujemy dwa pociągi do Szturowa i Ostrzyhomia - połączenia z Warszawy, jedno połączenie przedpołudniowe oraz jedno nocne (kursujące także z Krakowa) oraz jedno połączenie dzienne z Katowic. Klienci, którzy zdecydują się na podróż pociągiem nocnym mogą skorzystać ze standardowych miejsc siedzących, miejsc do leżenia (kuszety) lub zdecydować się na podróż w wygodnym wagonie sypialnym.

Wyszukaj godziny odjazdów w swojej relacji:

Warszawa - SzturowoSzturowo - Warszawa
Katowice - SzturowoSzturowo - Katowice
Kraków - SzturowoSzturowo - Kraków
... - SzturowoSzturowo - ...

Ceny biletów do Szturowa i Ostrzyhomia

2. klasa (miejsce siedzące)
Cena już od Cena bazowa
Osoba dorosła 19 €1 95,30 €
Dziecko 0-3 lata bezpłatnie, gdy dziecko nie zajmuje osobnego miejsca
Dziecko 4-5 lat 18,60 €
Dziecko 6-11 lat 19 €1 49,40 €
2. klasa (miejsce siedzące)
Cena już od Cena bazowa
Osoba dorosła 19 €1 73,40 €
Dziecko 0-3 lata bezpłatnie, gdy dziecko nie zajmuje osobnego miejsca
Dziecko 4-5 lat 7,70 €
Dziecko 6-11 lat 19 €1 38,50 €
2. klasa (miejsce siedzące)
Cena już od Cena bazowa
Osoba dorosła 19 €1 78,50 €
Dziecko 0-3 lata bezpłatnie, gdy dziecko nie zajmuje osobnego miejsca
Dziecko 4-5 lat 10,20 €
Dziecko 6-11 lat 19 €1 41,00 €

1) Cena promocyjna. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można kupić najpóźniej na 1 dzień przed odjazdem. Bilet nie podlega zwrotowi lub wymianie. Aktualne warunki oferty dostępne są TUTAJ

Ceny podane w EUR są przeliczane na PLN po kursie kolejowym obowiązującym w dniu sprzedaży. Kurs kolejowy możesz sprawdzić TUTAJ

Bilety na przejazd kupisz w kasach międzynarodowych.

Szturowo i Ostrzyhom atrakcje

Kompleks kąpielisk - jest bez wątpienia jednym z największych atrakcji Szturowa. W jego skład wchodzą liczne zjeżdżalnie i baseny termalne. Ciekawym doświadczeniem będzie z pewnością walka z wodą w specjalnym basenie wytwarzającym morskie fale. Oprócz tego na terenie ośrodka można skorzystać z wielu placów zabaw, boisk czy obiektów gastronomicznych.

Pomnik króla Jana III Sobieskiego - Zagłębiając się w historię Szturowa nie wolno zapomnieć o dwóch bitwach stoczonych w 1683 roku pod Parkanami (poprzednia nazwa miejscowości) pomiędzy wojskami tureckimi i polsko-habsburskimi, dowodzonymi przez Jana III Sobieskiego. Wielki triumf polskiego króla w drugiej z bitew został upamiętniony pomnikiem postawionym właśnie w Szturowie.

Bazylika św. Wojciecha - Przekraczając Dunaj w kierunku Ostrzyhomia mostem Marii Walerii nie sposób nie zauważyć górującego nad miastem największego kościoła na Węgrzech. To najważniejsze miejsce kultu religijnego w tym kraju. Położona na wzgórzu przy zakolu rzeki bazylika najlepiej widoczna jest ze słowackiej strony. We wnętrzu wszyscy miłośnicy sztuki z pewnością zwrócą uwagę na niezwykłe freski i przede wszystkim na ołtarz główny z monumentalnym obrazem autorstwa Michelangelo Grigolettiego. Tutaj również obecne są ślady Jana II Sobieskiego. Po zwycięskiej bitwie z Turkami pod Wiedniem polski król zatrzymał się w wyłożonej czerwonym marmurem, wspaniałej, renesansowej kaplicy arcybiskupa Tamása Bakócza. Dobrym pomysłem na zakończenie wizyty w bazylice będzie wyjście na kopułę i podziwianie panoramy dwóch malowniczo położonych nad Dunajem miast.

Szukając atrakcji Ostrzyhomia warto zwrócić uwagę na położony nieopodal bazyliki zamek Arpadów. Wzniesiona w drugiej połowie X wieku budowla służyła w przeszłości przyjmowaniu królewskich gości i delegacji. Dopiero w XIII wieku król Bela IV przeniósł się do Budy, a zamek oddał kościołowi. Dziś znajdziemy w nim interesujące muzeum.

 

0