Chmielnicki - co warto zobaczyć?

Podobnie jak Winnica, miasto Chmielnicki położone jest nad rzeką Boh. Dla wielu bardziej znana będzie historyczna nazwa tego miejsca, czyli Płoskirów. Obecna nazwa została nadana w 1954 roku i jest rzecz jasna związana z postacią legendarnego przywódcy kozackiego Bohdana Chmielnickiego. Ustanowiono ją w 300 rocznicę zawarcia pokoju między Rosją a Kozakami. Być może nie każdy wie, że z miasta tego pochodzi też słynny rosyjski hipnotyzer Anatolij Kaszpirowski. Nie szukając jednak wcale zjawisk nadprzyrodzonych, również można zachwycić się Chmielnickim. Zobacz, co warto zobaczyć w Chmielnickim!

Chmielnicki pociągi

Dzięki współpracy z Kolejami Ukraińskimi (UZ) do Chmielnickiego pociągiem dojedziesz codziennie, wczesnopopołudniowym pociągiem z Przemyśla.

Połączenie obsługuje komfortowy skład zespolony Hyundai Rotem.

Ceny biletów do Chmielnickiego

z Przemyśla (miejsce siedzące, pociąg dzienny)

Nielimitowana oferta VISIT UKRAINA
Osoba dorosła 12,90 €
Dziecko 0-3 lata bezpłatnie, gdy dziecko nie zajmuje osobnego miejsca
Dziecko 4-11 lat 8,70 €

Aktualne warunki oferty VISIT UKRAINA dostępne są TUTAJ

Ceny podane w EUR są przeliczane na PLN po kursie kolejowym obowiązującym w dniu sprzedaży. Kurs kolejowy możesz sprawdzić TUTAJ

Bilety na przejazd kupisz w kasach międzynarodowych.

Atrakcje w Chmielnickim

Naturalną perłą miasta jest Ogród Botaniczny Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego. Założony od podstaw w 2003 roku gromadzi na powierzchni 5 hektarów aż 20 tysięcy roślin. Szczególnie efektownie ogród prezentuje się w momencie, gdy kwitną w nim japońskie magnolie. Ten niecodzienny widok dla wszystkich odwiedzających stanowi nie lada atrakcję Chmielnickiego.

Sobór św. Andrzeja w Chmielnickim to jeden z najciekawszych obiektów architektury sakralnej. Ta prawosławna cerkiew należy do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego. Pierwotnie, pod koniec XIX wieku pełniła funkcję cerkwi wojskowej, zlokalizowanej w kompleksie koszar. Później na jakiś czas przestano w niej sprawować obrzędy religijne. Dopiero w 1991 wróciła we władanie cerkwi i po odnowieniu prezentuje się okazale zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

Będąc w Chmielnickim należy koniecznie przejść się ulicą Proskurowską. Znajdują się przy niej dobrze zachowane eklektyczne kamienice i budynki socrealistyczne. To interesujące zestawienie sprawia, że na kilka chwil przenieść się można o kilkadziesiąt lat w przeszłość.

0