Równe - co warto zobaczyć?

Kresy Wschodnie mają swój wyjątkowy czar. Równe położone nad rzeką Uście to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania dawnych, wschodnich atrakcji Równego. Tamtejsze cerkwie kryją wiele tajemnic. Odkryj je dzięki PKP Intercity!

Pociągi do Równego

Dzięki współpracy z Kolejami Ukraińskimi (UZ) stale rozwijamy ofertę połączeń międzynarodowych.

Bezpośrednie połączenie z Chełma do ukraińskiego Równego i Zdołbunowa obsługiwane jest nowoczesnym szynobusem obsługiwanym przez UZ.

Sprawdź dogodne dla Ciebie połączenie z Chełma do Równego:
Chełm - RówneSprawdź
oraz zaplanuj podróż powrotną:
Równe - ChełmSprawdź

Sprawdź również połączenia z Twojego miasta do Chełma i z powrotem, aby wygodnie zaplanować swoją dalszą podróż na Ukrainę:

Twoje miasto – ChełmKup bilet
Chełm - Twoje miastoKup bilet

Równe ceny biletów

z Chełma, 2 klasa (miejsce siedzące, pociąg dzienny)

Cena biletu
Osoba dorosła 10,40 €
Dziecko 0-3 lata bezpłatnie, gdy dziecko nie zajmuje osobnego miejsca
Dziecko 4-11 lat 7,70 €

Bilety można nabyć w kasie w Chełmie a także w kasach międzynarodowych PKP Intercity.

Ceny podane w EUR są przeliczane na PLN po kursie kolejowym obowiązującym w dniu sprzedaży. Kurs kolejowy możesz sprawdzić TUTAJ

Atrakcje w Równem

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Równem - pochodzi z końca XIX wieku. Co ciekawe, jest on niejako podzielony na dwie świątynie. W górnej części funkcjonuje katedra eparchii rówieńskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, a w dolnej katedra eparchii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Cerkiew p.w. Zaśnięcia Matki Bożej - Ten wyjątkowy przykład architektury drewnianej zaskoczy każdego, kto zdecyduje się odwiedzić Równe. Pokryta złotą kopułą, zielona z zewnątrz budowla interesująca jest również w środku. Znajdujący się w niej XVIII-wieczny ikonostas przypomina raczej ołtarz niż typowe wnętrze cerkiewne.

W Równem spotkamy też wiele przykładów architektury secesyjnej i modernistycznej. Wille, domy, budynki urzędowe utrzymane w tych stylach zaskakują swoją elegancją. W mieście nie brakuje też przykładów obecności książąt Lubomirskich. Wzniesiony przez nich w 1839, klasycystyczny gmach dawnego gimnazjum dziś pełni funkcję muzeum regionalnego. To prawdziwe centrum historii regionu. Zgromadzone są tu drogocenne ikony oraz zbiory archeologiczne, etnograficzne, numizmatyczne czy przyrodnicze. Nie ma lepszego miejsca, by poznać dzieje miasta i jego okolicy.

Spacerem w przeszłość będzie również wizyta w synagogach – wielkiej i małej. Na początku XX wieku w Równem było aż 5 synagog. Do dziś zachowały się tylko te dwie.

Równe to główny węzeł komunikacyjny na Wołyniu. Łatwo stąd dotrzeć do pełnego zabytkowych kościołów i cerkwi Łucka czy Krzemieńca, gdzie mieszczą się ruiny słynnego zamku, a także innych miast Wołynia.

0