Tarnopol - co warto zobaczyć?

Kresy wschodnie kryją wiele niezwykle ciekawych miejsc. Jednym z nich jest z całą pewnością Tarnopol. To należące przez kilka wieków do Rzeczpospolitej miasto do dziś pozostaje ważnym ośrodkiem zarówno kulturalnym, jak i gospodarczym. Wizyta w tarnopolskim zamku, spacer uliczkami wokół rynku w poszukiwaniu kolejnych pomników czy podziwianie zbiorów tamtejszych muzeów z pewnością zachęcą do zagłębienia się w historię dawnego województwa ruskiego. Ruszaj już teraz!

Pociągi do Tarnopola

Codziennie. szybko i wygodnie możesz dotrzeć do Tarnopola pociągiem, który wczesnym popołudniem wyrusza z Przemyśla

Podróż zajmie Ci zaledwie ok. 3h 30min.

Ceny biletów do Tarnopola

z Przemyśla (miejsce siedzące, pociąg dzienny)

Nielimitowana oferta VISIT UKRAINA
Osoba dorosła 10,30 €
Dziecko 0-3 lata bezpłatnie, gdy dziecko nie zajmuje osobnego miejsca.
Dziecko 4-11 lat 7,00 €

Aktualne warunki oferty VISIT UKRAINA dostępne są TUTAJ

Ceny podane w EUR są przeliczane na PLN po kursie kolejowym obowiązującym w dniu sprzedaży. Kurs kolejowy możesz sprawdzić TUTAJ

Bilety na przejazd kupisz w kasach międzynarodowych.

Atrakcje w Tarnopolu

Tarnopol znany jest głównie ze swojej zabytkowej atrakcji - zamku. Miał on bronić miasto przed najazdami nieprzyjaciół. Trzy piętra, fosa, baszty – to wszystko czyniło z tarnopolskiego zamku warownię z prawdziwego zdarzenia już od momentu wybudowania ok. 1540 roku. Położona nad stawem budowla przez lata zachowała wygląd przypominający nieco posiadłości rodem z półwyspu apenińskiego. Odrestaurowany zamek można podziwiać dziś, wspominając wydarzenia historyczne, których był świadkiem.

W samym centrum starej części Tarnopola warto odwiedzić wybudowaną na początku XVII wieku Cerkiew Narodzenia Pańskiego. Zwraca ona uwagę niecodzienną fasadą, którą zawdzięcza swojej obronnej funkcji, jaką pełniła w przeszłości. W środku pośród wielu zachwycających malowideł i dekoracji znajdziemy cudowną ikonę Matki Bożej Tarnopolskiej.

Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP (dawniej Kościół Dominikanów w Tarnopolu) to największy zespół sakralny w mieście. Stanowi ciekawą atrakcję Tarnopola dla wszystkich fanów architektury sakralnej. Swój barokowy charakter zawdzięcza architektowi-amatorowi Augustowi Moszyńskiemu, który znany był z pełnienia funkcji dyrektora budowli królewskich. W czasie II wojny światowej część kościoła uległa zniszczeniu, ale udało się ją odbudować w latach pięćdziesiątych. Obecnie w świątyni odbywają się nabożeństwa w obrządku greckokatolickim.

Tarnopol to miasto pomników. Najbardziej znany z nich usytuowany jest na historycznym Placu Wolności, zwanym również Majdanem Woli. Przedstawia króla Rusi, Danyła I na koniu. Poza tym w mieście napotkać można również np. przykuwający wzrok pomnik pracujących pszczół. Przechadzając się po centrum Tarnopola dobrze jest zajrzeć do interesujących: Muzeum Podolskiego, Muzeum Malarstwa i Muzeum Krajoznawczego.

0