Co warto zobaczyć w Winnicy?

Położona na nad rzeką Boh, na Wyżynie Wołyńsko-Podolskiej miejscowość Winnica przez wieki znajdowała się pod panowaniem różnych państw. Władała nią Rzeczpospolita, Imperium Osmańskie, Rosja i w końcu Ukraina. Miasto było też świadkiem licznych przewrotów kozackich i tatarskich napaści. Dziś to 400-tysięczne miasto stanowi idealny przystanek na drodze z zachodu na wschód Ukrainy. Co warto zobaczyć w Winnicy? W mieście znanym z zadbanych uliczek, licznych kościołów i cerkwi Winnicy warto „zgubić się” choćby na kilka godzin.

Pociągi do Winnicy

Do Winnicy kursuje codziennie szybki i komfortowy skład zespolony Hyundai Rotem, odjeżdzający wczesnym popołudniem z Przemyśla. Zatem do Winnicy pociągiem możesz dojechać codziennie.

Ceny biletów do Winnicy

z Przemyśla (miejsce siedzące, pociąg dzienny)

Nielimitowana oferta VISIT UKRAINA
Osoba dorosła 15,10 €
Dziecko 0-3 lata bezpłatnie, gdy dziecko nie zajmuje osobnego miejsca.
Dziecko 4-11 lat 10,30 €

Aktualne warunki oferty VISIT UKRAINA dostępne są TUTAJ

Ceny podane w EUR są przeliczane na PLN po kursie kolejowym obowiązującym w dniu sprzedaży. Kurs kolejowy możesz sprawdzić TUTAJ

Bilety na przejazd kupisz w kasach międzynarodowych.

Atrakcje w Winnicy

Z Winnicą związana jest postać wielkiego rosyjskiego lekarza Nikolaja Pirogowa. Ten XIX-wieczny chirurg i anatom uważany jest za jednego z pionierów medycyny wojskowej. Zasłynął nowatorskimi metodami leczenia poważnych ran wojennych, a także opracowaniem klasycznego atlasu anatomii. W mieście przy ulicy jego imienia, pod numerem 155 znajduje się poświęcone mu muzeum, a w specjalnym mauzoleum zobaczyć można zabalsamowane szczątki Pirogowa.

Wśród atrakcji Winnicy podziwiać można wiele kamienic i obiektów użyteczności publicznej wybudowanych pod koniec XIX i na początku XX wieku. Ich wygląd zewnętrzny przez lata zmieniał się wielokrotnie, dlatego obecnie stanowią swoistą mieszankę różnych stylów architektonicznych. Na szczególną uwagę zasługują, chociażby budynek poczty z 1912 roku, Hotel Savoy, Wieża Ciśnień czy dom mecenasa Długołęckiego.

Winnica i jej atrakcje przed laty była ważnym miejscem dla szlacheckiego polskiego rodu Grocholskich. W stanowiącej obecnie część miasta wsi Pietniczany mieli oni swoją rezydencję pałacową. Początkowo przybrała ona formę niewielkiej fortyfikacji, a później została przebudowana w stylu klasycystycznym. Aktualnie podziwiać można resztki zabudowań zamkowych, a sam pałac Grocholskich należy do Winnickiego Dyspanserium Endokrynologicznego.

Jeżeli zdecydujemy się poświęcić wieczór atrakcjom w Winnicy, doskonałym wyborem będzie zobaczenie pokazu fontanny multimedialnej. To największa tego typu atrakcja w Europie. Bezpłatne pokazy z udziałem świateł, projekcji filmowych i muzyki odbywają się od wczesnych miesięcy wiosennych do listopada, codziennie o godzinie 21. Fontanna w Winnicy odróżnieniu od innych europejskich fontann korzysta z naturalnego zbiornika wody, jakim jest ujście rzeki Południowy Boh, na którym została zlokalizowana.

0