Zmiany w kursowaniu pociągów, jadących przez Centralną Magistralę Kolejową z Warszawy do: Krakowa, Katowic, Opola, Wrocławia są ujęte w rozkładzie jazdy. Pasażerowie są informowani o zmienionym na temat zmian obowiązujących od 10 lipca już od 10 czerwca. Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. stacja Włoszczowa Północ zostanie zmodernizowana. Natomiast pociągi pojadą przez stacje Włoszczowa i Olszamowice 200 km/h. Zwiększy się również bezpieczeństwo podróży.

Od 10 lipca do 10 sierpnia 2017 roku zmienioną trasą pojadą pociągi kursujące dotychczas po Centralnej Magistrali Kolejowej. Wydłuży się czas przejazdu składów na trasie z Warszawy do Krakowa, Katowic, Wrocławia oraz Opola. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wykorzystają zamkniecie fragmentu CMK na intensywne prace zwiększające możliwości linii i komfort obsługi pasażerów.

Intensywne prace na odcinku Opoczno - Włoszczowa/Knapówka

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przez miesiąc wykonają najważniejsze prace na stacjach Olszamowice i Włoszczowa Północ na odcinku CMK” Opoczno Południowe – Knapówka. Zasadniczym ich celem jest dostosowanie stacji i linii do prędkości 200 km/h, a w przyszłości nawet do 230 km/h. Efektem prac będzie także bardziej komfortowa obsługa pasażerów na stacji Włoszczowa Północ. Powstanie nowy peron oraz przejście podziemne wyposażone w windy. Trwa równocześnie budowa nowego posterunku Pilichowice, który umożliwi przejazd większej liczby składów. Na objętym pracami odcinku wymienione zostaną tory, rozjazdy oraz urządzenia sterowania. Wymieniona będzie sieć trakcyjna między Idzikowicami a Olszamowicami. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego. 

Podczas zamknięcia CMK prace będą prowadzone całodobowo, jednocześnie na dwóch torach. Wartości realizowanych inwestycji to ponad 162 mln zł. Prace rozpoczęły się w marcu br. Bez zmiany czasu przejazdu pociągów wykonano już jedną czwartą prac. Ich zakończenie planowane jest do końca roku. Inwestycja to część większego zadania: „Modernizacja linii kolejowej nr 4 - Centralna Magistrala Kolejowa etap II”. 

Zmiany w kursowaniu pociągów

Od 10 lipca do 10 sierpnia zaplanowano przerwę w ruchu pociągów na odcinku Opoczno Południowe - Włoszczowa/Knapówka. Zmieni się zatem siatka połączeń pociągów PKP Intercity kursujących po Centralnej Magistrali Kolejowej.

  • Większość pociągów relacji Warszawa - Kraków/Katowice/Wrocław oraz Łódź - Kraków kursować będzie zmienioną trasą przez Skierniewice i Częstochowę. 
  • Dwa pociągi - EIP relacji Warszawa - Wrocław/Jelenia Góra oraz EIC relacji Warszawa - Wrocław/Szklarska Poręba pojadą przez Łódź, z postojem na stacji Łódź Widzew. 
  • Czas podróży na trasie Warszawa - Kraków w zależności od pociągu wydłuży się od kilkunastu minut do ponad godziny. Natomiast czas przejazdu między stolicą a Wrocławiem a Katowicami wzrośnie o około 40 minut. Ponadto podróż z Łodzi do Krakowa wydłuży się od 15 do 35 minut.
  • Zmiany w relacjach Kraków - Kielce - Olsztyn dotyczą trzech pociągów: IC Żeromski, IC Kolberg, IC Orłowicz. Na odcinku Warszawa - Kielce pojadą zmienioną trasą przez Radom i Skarżysko-Kamienną. W związku z tym, pasażerowie będą mogli skorzystać z dwóch dodatkowych postojów na stacjach Włoszczowa i Kielce Czarnów. 

Na czas objazdów PKP Intercity zwiększy liczbę dostępnych biletów w ofercie Super Promo (pula najtańszych biletów na połączenie ekspresowe EIP - Pendolino oraz EIC) dla pociągów kursujących do/z Warszawy do/z Wrocławia, Katowic oraz Krakowa. 

Szczegółowe informacje o zmianach są na stronie internetowej intercity.pl. Można je uzyskać także na infolinii 19 757. Zmiany zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy pociągów, który obowiązuje od 11 czerwca br. i dostępny jest na stacjach oraz na portalpasazera.pl.

 

0