Szanowny użytkowniku,
informujemy, że nasza strona nie jest obsługiwana przez starsze typy przeglądarek internetowych. Rekomendujemy skorzystanie z:

  • Chrome w wersji 60 lub nowszej
  • Firefox w wersji 60
  • iOS w wersji 12
  • Safari w wersji 12
  • Microsoft Edge

Górny Śląsk lepiej skomunikowany. PKP Intercity prezentuje rozkład jazdy na sezon 2019/2020 dla województwa śląskiego

Opublikowano: 2019-12-12, 14:38

Więcej pociągów do Krakowa i na Podkarpacie oraz nowe połączenia międzynarodowe - to najważniejsze nowości dla województwa śląskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 15 grudnia 2019 roku.

W nowym rocznym rozkładzie jazdy na sezon 2019/2020 rośnie liczba połączeń z i do Katowic. Pasażerowie będą mogli skorzystać z ponad 45 pociągów PKP Intercity przejeżdżających przez stolicę województwa.

W nowym rozkładzie wykorzystane zostaną pierwsze efekty trwającej modernizacji linii E30. Dzięki temu możliwe będzie bezpośrednie skomunikowanie Górnego Śląska z Małopolską poprzez zwiększenie liczby par pociągów między Katowicami a Krakowem z 1 do 8. Jednym z nowych składów będzie TLK Roztocze, który zapewni połączenie Chełma z Katowicami, kursując przez Rzeszów i Kraków. W weekendy oraz wakacje będzie prowadzić grupę wagonów z i do Zamościa. Skróci się także czas podróży między Katowicami a Krakowem z dotychczasowych około 2 godzin do około 1 godziny i 30 minut.

Dobiegająca końca modernizacja linii umożliwia zwiększenie liczby połączeń z Podkarpaciem z 1 do 5. Skład TLK Pogórze relacji Przemyśl/Zagórz/Krynica - Kraków - Katowice - Wrocław umożliwi codzienny nocny dojazd do i z  Krynicy, a także podróż w Bieszczady. Ponadto pociąg będzie prowadzić grupę wagonów do Berlina. Wcześniej były one włączane do składu IC Przemyślanin i przełączane w Katowicach do IC Nightjet. W nowym rozkładzie wagony będą przełączane do międzynarodowego pociągu we Wrocławiu.

PKP Intercity uruchomi także trzy pary bezpośrednich pociągów do Lublina, zarówno przez Stalową Wolę, jak i przez Kielce.

Pociąg TLK Górnik, jeżdżący aktualnie na trasie Katowice - Warszawa, będzie kursować w nowej relacji Katowice - Łódź Kaliska. Dzięki temu Katowice i Częstochowa zyskają dodatkowe połączenie z Łodzią.

Łatwiej za granicę

Wydłużona zostanie relacja składu TLK Rozewie, kursującego obecnie między Gdynią a Bielsko-Białą, do Żyliny, jednego z największych miast Słowacji. Pociąg zapewni codzienne skomunikowanie Górnego Śląska z południowym sąsiadem Polski.

IC Chopin relacji Warszawa - Wiedeń ponownie będzie jeździć przez Katowice i Rybnik. Stanie się tak z powodu planowanych przez zarządcę infrastruktury prac na linii kolejowej na odcinku Trzebinia - Zebrzydowice oraz na węźle czechowickim, co przełoży się na brak obsługi Oświęcimia.

Południe Polski, w tym Katowice i Rybnik, będzie jeszcze lepiej skomunikowane z Czechami i Austrią poprzez uruchomienie dwóch nowych połączeń międzynarodowych. IC Porta Moravica pojedzie wrelacji Przemyśl - Kraków - Katowice - Rybnik - Ostrawa - Wiedeń - Graz. Będzie to nowe dodatkowe połączenie Katowic z Wiedniem. TLK Galicja, wcześniej kursujący w kategorii IC między Przemyślem a Krakowem,pojedziena dłuższej trasie Przemyśl - Kraków - Katowice - Racibórz - Ostrawa.

Pociąg sezonowy TLK Pirat  do Kołobrzegu zapewni mieszkańcom Katowic dojazd nad morze, a także dzięki grupie wagonów bezpośrednich do Bohumina – do Czech. Podobnie jak TLK Wolin do Świnoujścia. Jedna z grup wagonów TLK Wolin będzie zatrzymywać się także w Rybniku. Z kolei IC Batory z Pragi i Budapesztu, przejeżdżający przez Katowice i Rybnik, poprowadzi grupę wagonów do Moskwy, przejeżdżając także przez Terespol, Mińsk i Brześć.

Pociąg EIC Comenius relacji Warszawa - Ostrawa zmieni kategorię na IC i dodatkowo, na wniosek kolei czeskich, zmieni nazwę na Silesia. Nazwę Silesia, na wniosek kolei czeskich, nosić będą także dotychczasowe pociągu Porta Moravica i Praha.

Bielsko-Biała z nowymi pociągami

Z IC na TLK zmienia się kategoria pociągu Matejko. Pojedzie w relacji Przemyśl - Kraków - Katowice - Bielsko-Biała, zamiast dotychczasowej Przemyśl - Świnoujście. Mieszkańców Bielska-Białej ucieszy także wydłużenie relacji dwóch pociągów. Do stolicy Podbeskidzia pojedzie IC Hutnik z Gdyni, jeżdżący dotychczas do Katowic oraz IC Skarbek z Olsztyna. Pierwszy z nich, dzięki zmodyfikowanemu rozkładowi jazdy, umożliwi wcześniejszy dojazd do Łodzi i Trójmiasta oraz późniejszy powrót z tych lokalizacji. Natomiast drugi zapewni mieszkańcom Bytomia i Tarnowskich Gór dojazd do i z Warszawy w atrakcyjniejszych niż dotychczas godzinach oraz w lepszym standardzie.

W nowym rozkładzie wydłużona zostanie relacja pociągu IC Szyndzielnia, który teraz będzie jeździł w kategorii TLK między Bielskiem-Białą a Świnoujściem. Zatrzymywać się będzie m.in.
w Rybniku.

Z Częstochowy łatwiej do Lublina

W nowym rozkładzie Częstochowa zyska nowe bezpośrednie połączenie z Lublinem. IC Hetman pojedzie wrelacji Lublin/Zamość - Rzeszów - Kraków - Częstochowa Stradom - Wrocław. Będzie to zarazem kolejne połączenie Częstochowy z Wrocławiem, Krakowem i Rzeszowem. Przejeżdżający przez Częstochowę pociąg IC Śnieżka z Warszawy poprowadzi grupę wagonów do Kudowy-Zdroju. Ułatwi to dojazd do uzdrowiska, ponieważ przewoźnik zapewni teraz całoroczne połączenie weekendowe, a nie jedynie wakacyjne.

Zmienia się układ pociągów Express InterCity Premium jeżdżących do Częstochowy. Zamiast Pendolino wyruszającego z Warszawy w południe i z Wrocławia po 16, pojedzie skład wyruszający z Warszawy po 7 i z Wrocławia po 13. Zmienia się także trasa nocnego pociągu IC Karkonosze, łączącego Białystok i Jelenią Górę. W nowym rozkładzie pojedzie przez Kalisz, nie będzie więc już zatrzymywać się w Częstochowie.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 15 grudnia br. rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Z powodu nocnej przerwy technologicznej wprowadzonej przez zarządcę infrastruktury na odcinku Opole – Tarnów Opolski, IC Nightjet w wybranych dniach w kierunku Berlina pojedzie z pominięciem Raciborza. Od marca 2020 roku zaplanowane są prace modernizacyjne i związane z tym zamknięcie odcinka Bronów – Wisła Głębce, w związku z czym nie będą jeździć pociągi do Ustronia i Wisły. Trwają prace pomiędzy stacją Jaworzno Szczakowa a Trzebinia, co wpływa na ograniczone możliwości kursowania pociągów na trasie Katowice – Kraków. Zarządca infrastruktury nadal modernizuje linię kolejową między Częstochową a Zawierciem, co powoduje ograniczenia przepustowości.

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie www.intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Ponadto w weekend wdrożenia nowego rozkładu do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. W niedzielę 15 oraz w poniedziałek 16 grudnia na jedenastu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zakopane) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.