Jeśli chcesz pracować w PKP Intercity, to podpowiadamy co zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse. Rozmowa z rekruterką
W Internecie można znaleźć wiele szablonów, przykładów CV. Pojawiają się pytania, który wybrać, co powinno się w nim znaleźć i na co zwraca uwagę pracodawca. Z pomocą przychodzi Milena Czarnecka, Specjalista ds. rekrutacji z Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi PKP Intercity, z którą rozmawia Katarzyna Matusz.
Od czego zacząć konstruowanie CV?
Zacznijmy od spisania danych: imienia i nazwiska, numeru telefonu, adresu mailowego. Innych informacji, jak adres zamieszkania czy stan cywilny nie umieszczamy w aplikacji. Warto dodać: profil zawodowy, opis dotychczasowych doświadczeń, wykształcenie, umiejętności, znajomość języków obcych i klauzulę RODO. Jeśli jesteś autorem publikacji, artykułów, aplikacji, programów związanych z ofertą pracy, zachęcam do dodania linków do nich, jak również do profilu na LinkedIn. Przygotowany plik najlepiej zapisać w formacie PDF.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Przy wyborze szablonu stawiajmy na przejrzystość i czytelność aplikacji, na pewno takie CV czyta się łatwiej i przyjemniej. Jeśli ubiegasz się o pracę na stanowiskach kreatywnych, możesz pokusić się o bardziej artystyczny wygląd swojej aplikacji.
W jaki sposób ułatwić przyszłemu pracodawcy poznanie nas?
Na początku CV umieszczamy podsumowanie zawodowe. Dobrze, aby był to zwięzły tekst, zawierający istotne informacje na temat posiadanych umiejętności i doświadczenia. To jest miejsce, w którym warto pochwalić się wynikami i osiągnięciami i które mogą przykuć uwagę rekrutera.
Jak pokazać swoją drogę zawodową?
Jeśli masz doświadczenie zawodowe, zapisz je w formie odwróconej chronologii, czyli na samej górze ostatnie czy też obecne miejsce pracy. Daty zatrudnienia wpisujesz po lewej stronie, po prawej nazwę stanowiska, a pod nim nazwę firmy. Następnie powinien pojawić się zakres obowiązków. Warto wiedzieć, że przy dużej liczbie miejsc pracy nie musimy wpisywać wszystkich. Ważne, aby dostosować CV do danej oferty, czyli umieścić miejsca pracy odpowiadające zakresowi zadań czy umiejętności stanowisku, na które aplikujemy. W przypadku, gdy nie mamy doświadczenia zawodowego, warto dodać informację na temat projektów, w których uczestniczyliśmy na studiach, w szkole czy charytatywnie.
Trzeba być bardzo precyzyjnym?
Nie, nie musimy wpisywać dat rozpoczęcia czy ukończenia szkoły czy studiów. Ważna jest nazwa uczelni, kierunek, na którym studiowaliśmy, oraz zdobyty tytuł. Jeśli masz ukończone studia wyższe, pomiń szkołę średnią, chyba że stanowisko jest związane z wykształceniem kierunkowym. Istotne jest także, by wpisane w CV umiejętności i kursy dostosować do oferty. Jeżeli chodzi o poziom znajomości języka, wskazujemy go według europejskiej skali, np. B1.
Dlaczego tak istotna jest klauza RODO?
Jeśli nie pojawi się w aplikacji, niestety stracisz szansę na telefon od rekrutera. Jest to bardzo ważny element w CV. Bez tej informacji osoba rekrutująca nie może się z Tobą skontaktować. Pamiętaj o tym.
A co ze zdjęciem?
Zdjęcie nie jest obowiązkowe. Jeśli zdecydujesz się je umieścić, pamiętaj, aby była to profesjonalna fotografia, warto wybrać się na sesję wizerunkową, ale więcej o tym powiemy w kolejnym artykule.
Zajrzyj do nas i sprawdź oferty pracy: https://kariera.intercity.pl/