Kolejne miejscowości i powiaty z dostępem do kolei, więcej połączeń z Zielonej Góry do Poznania, możliwość wcześniejszego dojazdu z Zielonej Góry do Warszawy - to najważniejsze nowości dla województwa lubuskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 15 grudnia 2019 roku.

Nowy rozkład jazdy ucieszy z pewnością mieszkańców Żagania i Żar, którzy po wielu latach będą mogli znowu podróżować koleją do Warszawy. Pociąg TLK Konopnicka relacji Zielona Góra - Warszawa przewiezie ich tam w czasie około 7 godzin i 15 minut. Do składu będzie dołączona nowa grupa wagonów, która od Wrocławia do Zielonej Góry pojedzie przez Legnicę, Małomice, Żagań, Żary i Nowogród Bobrzański. Tym samym Małomice, Żagań, Żary i Nowogród Bobrzański zyskają dostęp do usług PKP Intercity. Podstawowa grupa wagonów pociągu TLK Konopnicka będzie kursowała bez zmian z kierunku Warszawy do Zielonej Góry przez Wrocław, Głogów, Nową Sól.

Nowym połączeniem dla województwa lubuskiego będzie IC Wawel. Pociąg, który kursował do tej pory na trasie Kraków - Poznań, będzie miał teraz wydłużoną relację do Zielonej Góry. Zielonogórzanie zyskają więc nowe połączenie bezpośrednie do Poznania, Kalisza, Łodzi i Krakowa. Skład zapewni poranny (ok. 7:20 w Poznaniu) dojazd do stolicy Wielkopolski. W nowym rozkładzie liczba połączeń między Zieloną Górą a Poznaniem zwiększy się z czterech do sześciu.

PKP Intercity wydłuża relację pociągu TLK Bory Tucholskie, łączącego Gorzów Wielkopolski z Gdynią. W nowym rozkładzie skład pojedzie do Kostrzyna nad Odrą, zatrzymując się także w Witnicy, która tym samym znajdzie się w siatce połączeń przewoźnika.

Do Zielonej Góry wraca pociąg TLK Stoczniowiec, który będzie ruszać po południu z największego miasta województwa lubuskiego w kierunku Trójmiasta. Będzie to drugie dzienne połączenie obok porannego TLK Bachus łączące Zieloną Górę z Gdynią.

Zmieniają się godziny kursowania pociągu TLK Zielonogórzanin z Zielonej Góry do Warszawy. W nowym rozkładzie skład będzie przyjeżdżać do stolicy około dwie godziny wcześniej, około 9:30 będzie na stacji Warszawa Centralna. Z Warszawy do Zielonej Góry pociąg będzie wyruszać około 19:20.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 15 grudnia 2019 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Trwają prace na linii Poznań - Szczecin, część składów będzie jeździć objazdem przez Zbąszynek, Rzepin i Kostrzyn. W marcu 2020 roku zostanie zamknięta linia na odcinku Zbąszynek - Czerwieńsk. Konieczne będzie więc uruchomienie zastępczej komunikacji autobusowej od Zbąszynka do Zielonej Góry.

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie www.intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

0