Kolejne miejscowości i powiaty z dostępem do kolei, więcej połączeń z Zielonej Góry do Poznania, możliwość wcześniejszego dojazdu z Zielonej Góry do Warszawy - to najważniejsze nowości dla województwa lubuskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 15 grudnia 2019 roku.

Obraz przedstawia jadący pociąg

Nowy rozkład jazdy ucieszy z pewnością mieszkańców Żagania i Żar, którzy po wielu latach będą mogli znowu podróżować koleją do Warszawy. Pociąg TLK Konopnicka relacji Zielona Góra - Warszawa przewiezie ich tam w czasie około 7 godzin i 15 minut. Do składu będzie dołączona nowa grupa wagonów, która od Wrocławia do Zielonej Góry pojedzie przez Legnicę, Małomice, Żagań, Żary i Nowogród Bobrzański. Tym samym Małomice, Żagań, Żary i Nowogród Bobrzański zyskają dostęp do usług PKP Intercity. Podstawowa grupa wagonów pociągu TLK Konopnicka będzie kursowała bez zmian z kierunku Warszawy do Zielonej Góry przez Wrocław, Głogów, Nową Sól.

Nowym połączeniem dla województwa lubuskiego będzie IC Wawel. Pociąg, który kursował do tej pory na trasie Kraków - Poznań, będzie miał teraz wydłużoną relację do Zielonej Góry. Zielonogórzanie zyskają więc nowe połączenie bezpośrednie do Poznania, Kalisza, Łodzi i Krakowa. Skład zapewni poranny (ok. 7:20 w Poznaniu) dojazd do stolicy Wielkopolski. W nowym rozkładzie liczba połączeń między Zieloną Górą a Poznaniem zwiększy się z czterech do sześciu.

PKP Intercity wydłuża relację pociągu TLK Bory Tucholskie, łączącego Gorzów Wielkopolski z Gdynią. W nowym rozkładzie skład pojedzie do Kostrzyna nad Odrą, zatrzymując się także w Witnicy, która tym samym znajdzie się w siatce połączeń przewoźnika.

Do Zielonej Góry wraca pociąg TLK Stoczniowiec, który będzie ruszać po południu z największego miasta województwa lubuskiego w kierunku Trójmiasta. Będzie to drugie dzienne połączenie obok porannego TLK Bachus łączące Zieloną Górę z Gdynią.

Zmieniają się godziny kursowania pociągu TLK Zielonogórzanin z Zielonej Góry do Warszawy. W nowym rozkładzie skład będzie przyjeżdżać do stolicy około dwie godziny wcześniej, około 9:30 będzie na stacji Warszawa Centralna. Z Warszawy do Zielonej Góry pociąg będzie wyruszać około 19:20.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 15 grudnia 2019 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Trwają prace na linii Poznań - Szczecin, część składów będzie jeździć objazdem przez Zbąszynek, Rzepin i Kostrzyn. W marcu 2020 roku zostanie zamknięta linia na odcinku Zbąszynek - Czerwieńsk. Konieczne będzie więc uruchomienie zastępczej komunikacji autobusowej od Zbąszynka do Zielonej Góry.

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Obraz przedstawia jadący pociąg po moście

0