Na tegoroczne wakacje Polacy chętnie podróżowali koleją. Od początku czerwca do końca sierpnia 2019 roku z usług PKP Intercity skorzystało aż 14,2 mln podróżnych. To o ponad 670 tys. więcej niż w czasie ubiegłorocznego sezonu letniego.

Wakacyjne podróże pociągami PKP Intercity cieszą się coraz większą popularnością. W czerwcu, lipcu i sierpniu 2019 roku przejazd z narodowym przewoźnikiem kolejowym wybrało o 5% więcej podróżnych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wtedy z PKP Intercity podróżowało 13,5 mln osób, przy 12,5 mln w roku 2017.

Rekordowym miesiącem sezonu letniego ponownie okazał się sierpień - wówczas przejazd pociągami PKP Intercity wybrało niemal 5,1 mln osób. Do sierpnia należy też rekord dzienny przewiezionych pasażerów. W kończącą długi sierpniowy weekend niedzielę, 18 sierpnia pociągami przewoźnika podróżowało aż 212 tysięcy osób.

Więcej pociągów i więcej wagonów

Wakacyjny wzrost liczby pasażerów w pociągach stał się już trendem, do którego PKP Intercity przygotowuje się z odpowiednim wyprzedzeniem. W czasie tegorocznych wakacji przewoźnik uruchamiał średnio niemal 400 pociągów na dobę. Łącznie w okresie letnim PKP Intercity na tory wyjechało ponad 36,5 tys. pociągów.

Jednocześnie obserwując wysokie zainteresowanie podróżnych wybranymi relacjami, przewoźnik w miarę możliwości taborowych wzmacniał pociągi o dodatkowe wagony, by zapewnić podróżnym większy komfort jazdy. Tak stało się w przypadku 1370 pociągów, które zostały wzmocnione łącznie o 2283 wagony. Ponadto od początku lipca do 1 września uruchomiono 27 dodatkowych pociągów, a kolejnych 36 pojechało w wydłużonych relacjach.

Inwestycje z myślą o pasażerach

Wzrost liczby podróżnych towarzyszy PKP Intercity nie tylko w sezonie letnim. Od początku stycznia do końca sierpnia 2019 roku z usług przewoźnika skorzystało już 32,7 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 6% względem pierwszych 8 miesięcy ubiegłego roku. Spółka przewidywała tendencję wzrostową i rosnącą popularność podróży koleją już na etapie planowania strategii skupionej wokół programu „PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji”. Zgodnie z założeniami konsekwentnie wdrażanego programu, do 2023 roku pasażerowie będą mogli skorzystać ze 185 nowych i 705 zmodernizowanych wagonów. Do tej pory przewoźnik pozyskał 149 zmodernizowanych wagonów, a w trakcie realizacji są kontrakty na kupno 81 nowych wagonów i modernizację 277 kolejnych. Jednocześnie PKP Intercity podpisało umowy na modernizacją 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74 i na dostawę 12 fabrycznie nowych EZT, technicznie zbliżonych do eksploatowanych obecnie jednostek Flirt. Ponadto w maju 2018 roku zawarto umowę na zakup 20 nowych lokomotyw elektrycznych Griffin, które będą rozwijać prędkość 160 km/h, pozwolą więc efektywnie wykorzystywać zmodernizowane linie kolejowe. PKP Intercity realizuje inwestycje z wykorzystaniem środków pozyskanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020 dla projektów „Kolej na dobre połączenia - unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” (P1) i  „Przyspieszamy komfortowo - unowocześnianie wagonów i zakup lokomotyw dla  PKP Intercity S.A.” (P2).

0