Więcej połączeń z i do Trójmiasta, możliwość dojazdu na Słowację - to najważniejsze nowości dla województwa pomorskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 15 grudnia 2019 roku.

Zwiększa się łączna liczba połączeń z i do Trójmiasta. W nowym rozkładzie będzie ich już ponad 50. O dwa, do 28 (wliczając połączenia sezonowe), wzrośnie również liczba połączeń pomiędzy Trójmiastem a Warszawą.

Nowe połączenia

Nowym pociągiem będzie EIC Banach relacji Przemyśl - Kraków - Warszawa - Gdynia, kursujący w soboty w stronę Pomorza, a w niedzielę w odwrotnej relacji, wracający na Podkarpacie. Warszawę i Gdynię połączy także nowy skład TLK Słowiniec, który ze stolicy będzie wyjeżdżać przed 9 rano, a w odwrotnym kierunku będzie ruszać przed 17. Dojazd z Trójmiasta do Olsztyna i Kołobrzegu będzie łatwiejszy dzięki nowemu, codziennemu pociągowi TLK Bryza, który będzie kursować między obydwoma miastami. Podczas szczytów przewozowych pojedzie nowy pociąg TLK Słupia relacji Łódź - Warszawa - Trójmiasto - Kołobrzeg, który ułatwi dojazd na Pomorze Środkowe.

Do pociągu TLK Artus relacji Katowice - Gdynia zostanie dołączona grupa wagonów z Jeleniej Góry, co pozwoli połączyć bezpośrednio Jelenią Górę i Wałbrzych z Bydgoszczą i Trójmiastem. Z kolei w składzie IC Przemyślanin relacji Przemyśl - Świnoujście pojawi się grupa wagonów do Słupska, jadących przez Piłę i Białogard.

Trasę zmienia przejeżdżający przez Trójmiasto nocny pociąg TLK Ustronie relacji Przemyśl - Kołobrzeg, który wraca na trasę podstawową przez Warszawę. Ze względu na prace modernizacyjne na linii kolejowej, w rozkładzie 2018/2019 skład kursował trasą objazdową na odcinku Kielce - Iława przez Częstochowę, Zduńską Wolę Karsznice, Inowrocław i Toruń. Pociąg TLK Małopolska, który w obecnym rozkładzie jeździ z Gdyni do Przemyśla, od 15 grudnia zamiast do województwa podkarpackiego pojedzie do Zakopanego i Krynicy-Zdroju.

W wakacyjne weekendy PKP Intercity uruchomi nowy pociąg TLK Jamno relacji Słupsk - Wrocław, który zastąpi TLK Łebsko relacji Łeba - Jelenia Góra.

Z Trójmiasta na Słowację

Wydłużona zostanie relacja składu TLK Rozewie, kursującego obecnie między Gdynią a Bielskiem-Białą, do Żyliny, jednego z największych miast Słowacji. Pociąg zapewni codzienne skomunikowanie Trójmiasta z południowym sąsiadem Polski.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 15 grudnia 2019 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Ze względu na remont linii kolejowej nr 220 pociągi pomiędzy Gdańskiem a Olsztynem pojadą trasą objazdową przez Iławę i Ostródę. Kontynuacja prac na linii nr 131 na odcinku Tczew - Bydgoszcz może wpłynąć na wydłużenie czasów przejazdu pociągów z Gdyni do Poznania, Wrocławia, Zielonej Góry, Łodzi i Katowic.

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie www.intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Ponadto w weekend wdrożenia nowego rozkładu do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. W niedzielę 15 oraz w poniedziałek 16 grudnia na jedenastu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zakopane) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

0