„Trza być w butach na weselu”. Już po raz drugi PKP Intercity dołączyło do akcji „Narodowego Czytania” organizowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej. W sobotę 2 września 2017 roku w pociągu IC Wyspiański relacji Wrocław - Przemyśl odbyło się wspólne czytanie „Wesela”.

„Wesele” w IC Wyspiański

To już kolejna edycja „Narodowego Czytania” na pokładzie pociągu PKP Intercity. W tym roku lekturą wybraną w ramach akcji jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dlatego w pociągu IC Wyspiański, nazwanym na cześć wybitnego polskiego pisarza, odbyło się wspólne czytanie dzieła naszej literatury. Fragmenty dramatu odczytała drużyna konduktorska w trakcie przejazdu. Do akcji włączyli się również pasażerowie. Przewoźnik specjalnie na tę okazję przygotował dla podróżnych egzemplarze książki. W ubiegłorocznej edycji w składzie IC Sienkiewicz na odc. Warszawa Wschodnia – Olsztyn Główny odbyło się wspólne czytanie „Quo Vadis”.

Po raz kolejny PKP Intercity uczestniczy w tak interesującej akcji promującej polską kulturę. Wydarzenie jest doskonałą okazją, aby przypomnieć dzieła najwybitniejszych pisarzy naszego kraju. Jako przewoźnik chętnie wspieramy inicjatywy, które mogą uprzyjemnić podróż naszym pasażerom – mówi Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Cała Polska czyta

W sobotę 2 września 2017 roku w kilkuset miejscowościach w całym kraju odbywał się finał tegorocznej edycji „Narodowego Czytania”. Mieszkańcy stolicy mogli wziąć udział we wspólnym czytaniu w Ogrodzie Saskim. Fragmenty „Wesela” odczytała Para Prezydencka oraz znani polscy aktorzy i artyści. Ogólnopolska inicjatywa została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku akcją wspólnego czytania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Do tej pory odczytano dzieła m.in. Aleksandra Fredry, Bolesława Prusa czy Henryka Sienkiewicza. W tym roku dramat Stanisława Wyspiańskiego został wybrany w internetowym głosowaniu, w którym konkurował z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego czy „Bieniowskim” Juliusza Słowackiego.

0