22 września 2018 roku PKP Intercity i Polska Organizacja Turystyczna organizują spacer
z przewodnikiem po Gdyni. Udział jest bezpłatny, wystarczy wysłać zgłoszenie przez internet. Jest to kolejna już inicjatywa przewoźnika, odbywająca się pod hasłem „Stacja Wolność”, w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spacer rozpocznie się w sobotę 22 września o godzinie 10:00 przy dworcu PKP Gdynia Główna i przewidziany jest na około 2,5 godziny. Będzie mogło wziąć w nim udział 60 osób. Aby zgłosić chęć udziału w wydarzeniu wystarczy wysłać wiadomość na adres facebook@intercity.pl, wpisując w jej tytule „Spacer z przewodnikiem – Gdynia”. Zapisy ruszyły 17 września o godzinie 11:00. Decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego warto się pospieszyć. Udział jest bezpłatny.

Tematem spaceru będzie Gdynia Niepodległa. Jego trasa powiedzie m.in. poprzez ulicę Starowiejską, Plac Kaszubski, Molo Południowe, ulicę Świętojańską czy Skwer Kościuszki. Tematem przewodnim spotkania będzie wybicie się Polski na niepodległość gospodarczą m.in. poprzez decyzję o utworzeniu portu w Gdyni, własnej marynarki wojennej i handlowej oraz  szkolnictwa morskiego. Równolegle podjęty zostanie wątek budowy nowoczesnego miasta, którego modernistyczna architektura jest nawiązaniem do najlepszych wzorców światowych.

Po zakończeniu spaceru uczestnicy dostaną także darmowe bilety do Muzeum Marynarki Wojennej oraz na okręt ORP „Błyskawica”, które będą mogli wykorzystać w dogodnym dla siebie terminie. Jest to możliwe dzięki współpracy PKP Intercity z Biurem Programu „Niepodległa”, które jest odpowiedzialne za obsługę Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Program Niepodległa łączy różne inicjatywy, które zapraszają do wspólnego świętowania i jednocześnie pokazują czym i dla kogo jest Niepodległa. Przedsięwzięcia jak to organizowane przez PKP Intercity jest bardzo dobrym projektem promującym polskie dziedzictwo, historię i przede wszystkim naszą drogę do niepodległości – tłumaczy Jan Kowalski, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Spacer po Gdyni to jeden z kilku spacerów po polskich miastach, które odbędą się w dwa kolejne weekendy września. Podobne akcje organizowane są także w Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Współorganizatorem wszystkich spacerów jest Polska Organizacja Turystyczna, z którą PKP Intercity współpracuje od ubiegłego roku.

Po akcji „Polska Zobacz Więcej – Weekend Za Pół Ceny” to kolejne przedsięwzięcie realizowane wspólnie z naszym partnerem PKP Intercity. Polska jest pięknym krajem mającym nie tylko wspaniałe dziedzictwo kulturowe i historyczne, ale również doskonałe walory turystyczne. Wierzę, że dzięki tej inicjatywie Polacy poznają zarówno dzieje naszego kraju, jak i nieodkryte zakątki naszej ojczyzny – mówi Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej

PKP Intercity od zeszłego roku aktywnie uczestniczy w obchodach stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od kilku tygodni po torach kursuje 20 lokomotyw ozdobionych okolicznościową, biało-czerwoną grafiką, ukazującą sposoby świętowania niepodległości przez Polaków. Są one wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce i za granicą. Dodatkowo 60 EZT-ów, czyli nowoczesnych pociągów zespolonych - Pendolino, Flirt3 oraz PesaDART zostało udekorowanych naklejkami programu „Niepodległa”. Jest nią cyfrowo odświeżony rękopis Józefa Piłsudskiego. Oklejone lokomotywy oraz EZT można zobaczyć na torach do końca bieżącego roku. PKP Intercity planuje także kolejne akcje, m.in. w mediach społecznościowych.

Poznawanie Polski to oprócz odwiedzania jej zakątków, także poznawanie jej historii, tradycji i kultury. Stąd nasz pomysł na to, aby w tym wyjątkowym roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, dodatkowo zachęcić Polaków do tego, aby zgłębić  historię naszego kraju i miejsc istotnych z punktu widzenia wydarzeń sprzed stu lat. Liczymy na to, że spacer po Gdyni spotka się z dużym zainteresowaniem - wyjaśniaMarek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity S.A.

0