Szanowny użytkowniku,
informujemy, że nasza strona nie jest obsługiwana przez starsze typy przeglądarek internetowych. Rekomendujemy skorzystanie z:

  • Chrome w wersji 60 lub nowszej
  • Firefox w wersji 60
  • iOS w wersji 12
  • Safari w wersji 12
  • Microsoft Edge

PKP Intercity łączy siły z PGE Energetyka Kolejowa na rzecz Zielonej Kolei

Aktualizacja: 2023-09-19, 12:56 (2)
Opublikowano: 2023-09-19, 12:41

Narodowy przewoźnik podpisał list intencyjny z PGE Energetyką Kolejową i przystępuje do programu Zielona Kolej. To kolejny krok na drodze do tworzenia ekologicznego, niskoemisyjnego transportu kolejowego oraz poprawy efektywności energetycznej. Porozumienie wpisuje się w strategię spółki, planującej być pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.

List intencyjny zakłada współpracę spółek nad rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które będą służyć efektywnemu korzystaniu z energii i wspierać ochronę klimatu. Wypracowane rozwiązania mają także umożliwić PKP Intercity wykorzystywanie na większą skalę w przewozach pasażerskich energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE.

PKP Intercity od kilku lat intensywnie realizuje programy zakupu nowoczesnego taboru oraz budowy przyjaznej środowisku infrastruktury postojowej. Dzięki temu flotę przewoźnika zasilają już i zasilą w przyszłości nowe elektryczne pojazdy o znacznie mniejszej emisji CO2 a infrastruktura techniczna zredukuje ilość emitowanych gazów cieplarnianych dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej. To działania, które wpisują się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu i są zgodne ze światowymi trendami w sektorze. Umożliwią redukcję emisji gazów cieplarnianych i pozwolą na wzmocnienie roli kolei w podróżach poniżej 500 km.

List intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa to jeden z elementów realizacji strategii PKP Intercity na rzecz zeroemisyjności.

Podpisane porozumienie pokazuje, jak poważnie traktujemy nasze zobowiązanie, aby stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu. Już dziś koleje to najbardziej ekologiczny środek transportu. Jednak naszą ambicją jest całkowita redukcja emisji gazów cieplarnianych. Porozumienie z PGE Energetyką Kolejową zbliża nas do tego celu. Mamy nadzieję, że dzięki niemu uda nam się przekonać do kolei kolejnych pasażerów, dla których troska o środowisko jest ważna - powiedział Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity.

Nasze cele strategiczne są zbieżne. Intencją zainicjowanego przez PGE Energetyka Kolejowa programu Zielona Kolej jest zasilanie sektora kolejowego czystą energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych i osiągnięcie neutralności klimatycznej. Wspólnie z przewoźnikami pracujemy nad tym, aby w 2030 r. 85% całości wolumenu energii wykorzystywanej na kolei pochodziła z OZE - powiedział Sylwester Szczensnowicz, prezes PGE Energetyka Kolejowa. Jak podkreślił, przystąpienie do programu narodowego przewoźnika to istotny krok w kierunku realizacji założonych celów. - Liczymy, że grono uczestników programu Zielona Kolej® będzie się systematycznie powiększać. Dzięki temu przeprowadzenie strategicznych zmian na polskiej kolei zdecydowanie przyspieszy - dodał.

Już dziś 85% taboru PKP Intercity nie emituje spalin, a udział ten będzie sukcesywnie rosnąć wraz z postępem w realizacji największego w historii spółki programu inwestycyjnego „PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji”. Dodatkowo przewoźnik realizuje działania takie jak eco driving czy eco parking, które pozwalają na oszczędność zużycia energii rzędu kilku procent rocznie.

Program Zielona Kolej® jest odpowiedzią na współczesne wyzwania energetyczne i klimatyczne. Realizacja jego założeń pozwoli zredukować emisje dwutlenku węgla na kolei o 8 mln ton.

***

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie zapewniając mieszkańcom coraz większej liczby miast i miejscowości dostępność komunikacyjną. W ramach rozszerzonej strategii inwestycyjnej „PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji” do 2030 roku Spółka przeznaczy 27 mld zł na nowoczesny tabor oraz przyjazne środowisku stacje postojowe. W 2030 roku cała flota PKP Intercity będzie nowa lub zmodernizowana, co zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa podróży i wygody. Przewoźnik dąży do tego, by oferować pasażerom wysoki oraz powtarzalny standard podróży i intensywnie rozwija ofertę dla pasażerów, by kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru. Rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. PKP Intercity ma ambicję, aby stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.

PGE Energetyka Kolejowa to jedna z największych firm energetycznych w Polsce. Łączy kolej z systemem elektroenergetycznym kraju. Dba o niezawodność i jakość dostaw energii oraz paliw dla transportu kolejowego. Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju. Infrastruktura spółki  to ponad 600 tys. różnego rodzaju obiektów i elementów instalacji rozmieszczonych wzdłuż linii kolejowych, w tym 6 nowoczesnych centrów sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 52 tys. inteligentnych liczników energii (AMI). Do zasilania sieci trakcyjnej służy m.in. 21,5 tys. km linii energetycznych spółki, dostarczającej energię do poszczególnych urządzeń, a ostatecznie - do pociągów.  Firma odpowiada za dystrybucję 4,32 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi ok. 3 proc. całej energii dostarczanej w kraju.  3 kwietnia 2023 roku PGE Energetyka Kolejowa została częścią Grupy PGE. Po przejęciu łączna długość linii dystrybucyjnych w Grupie PGE to ok. 320 tys. km, łączny wolumen dystrybuowanej energii wynosi ok. 41,4 TWh, a sprzedaży energii ok. 37,3 TWh.