Polskie rodziny chętnie korzystają z pociągów. PKP Intercity przeprowadziło badanie ankietowe, z którego wynika, że zainteresowanie przejazdami z dziećmi jest coraz większe. Podróżni szczególnie cenią sobie możliwość swobodnego poruszania się po pociągu. Duże znaczenie mają również atrakcyjne zniżki na bilety.

Jeździmy regularnie

W sierpniu 2018 roku PKP Intercity przeprowadziło badanie ankietowe, w którym zapytało podróżujących z dziećmi o to jak często i z jakich powodów wybierają przejazdy pociągiem. Jak się okazuje, zainteresowanie rodziców podróżami koleją jest bardzo duże. Co trzecia rodzina zadeklarowała, że wybiera się w taką podróż przynajmniej raz w miesiącu! Spośród ankietowanych 22% korzysta z przejazdów pociągami co najmniej raz w miesiącu, 12% zaś deklaruje, że podróżuje z dziećmi często, czyli kilka, a nawet kilkanaście razy w miesiącu. Pasażerowie z chęcią korzystają z dodatkowych usług oferowanych przez przewoźnika. Na uwagę zasługują między innymi miejsca w przedziale dla rodzin z dzieckiem – korzysta z nich 37% podróżujących. Opiekunowie doceniają także możliwość zabrania wózka dziecięcego do pociągu (26%) oraz chętnie kupują posiłek dla dziecka w wagonie restauracyjnym WARS (24%).

Dlaczego pociąg?

Przejazd koleją może być dla dzieci niezapomnianą przygodą. To znakomita okazja, żeby zawrzeć nowe, ciekawe znajomości, doświadczyć podróży nowym środkiem transportu, podziwiać widoki za oknem, a przede wszystkim spędzić czas z rodzicami, którzy mogą poświęcić im swoją uwagę. Koleje oferują także wiele udogodnień, które sprawiają, że podróż nawet na dłuższych trasach staje się przyjemniejsza i wygodniejsza. W zmodernizowanych i nowych składach rodziny mogą korzystać z wygodnych foteli, dodatkowego oświetlenia, stolików, na których można rozłożyć gry planszowe, a także gniazdek elektrycznych, dzięki którym dziecko będzie mogło obejrzeć całą bajkę, bez obawy o wyładowanie się sprzętu podczas podróży. Nieocenioną zaletą podróży pociągiem jest swoboda – to podkreśla 66% respondentów. Maluchy mogą grać w ulubione gry, czytać książki, rysować. Istotna jest także możliwość spędzenia czasu z dzieckiem (46% wskazań) oraz szybki czas przejazdu (38%).

Razem taniej

Rodziny mogą też liczyć na atrakcyjne zniżki na przejazdy. Aż 61% ankietowanych wskazuje zniżki na bilety jako jeden z największych atutów podróżowania pociągiem. Warto zaznaczyć, że maluchy, które nie ukończyły 4. roku życia podróżują pociągami PKP Intercity na podstawie biletu ze 100% ulgą. Dzieci i młodzież szkolna mogą natomiast skorzystać z 37% ulgi. Dla rodzin, które planują podróż w grupie od 2 do 5 osób, w której jest jedna poniżej 16. roku życia, dostępne są preferencyjne stawki w ramach Biletu Rodzinnego. Dzięki tej ofercie wszyscy pasażerowie nieposiadający uprawnień do ulg ustawowych, otrzymają 30% zniżkę. Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny otrzymają 30% zniżkę w ramach oferty Duża Rodzina. Ponadto, rodzice dzieci i ich małżonkowie posiadający Kartę Dużej Rodziny oraz dzieci korzystają z dodatkowej 37% ulgi ustawowej. Warunkiem skorzystania z oferty jest wspólny przejazd co najmniej 2 osób, przy czym każdy z podróżujących musi posiadać Kartę Dużej Rodziny. Dzięki tym ofertom podróż rodzinna może być nie tylko przyjemna, lecz także atrakcyjna cenowo. Oprócz biletów, zniżkami objęte są również dziecięce posiłki w wagonie restauracyjnym WARS.

0