Nowe połączenie na Słowację i łatwiejszy dojazd do Lublina - to najważniejsze nowości dla województwa opolskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 15 grudnia 2019 roku.

Wydłużona zostanie relacja składu TLK Rozewie, kursującego obecnie między Gdynią a Bielskiem-Białą, do Żyliny, jednego z największych miast Słowacji. Pociąg zapewni codzienne skomunikowanie Opola z południowym sąsiadem Polski.

Dużo łatwiejsze będą podróże do i z Lublina. Na tory wracają trzy pary bezpośrednich pociągów do stolicy Lubelszczyzny. Jednym z połączeń będzie IC Bolko relacji Lublin - Szczecin przez Kielce, Wrocław, Opole i Zieloną Górę.

Do Kudowy-Zdroju zamiast składu TLK Halny pojedzie w nowym rozkładzie pociąg IC Śnieżka, która poprowadzi tam wagony. Ułatwi to opolanom dojazd do uzdrowiska, ponieważ przewoźnik zapewni teraz całoroczne połączenie weekendowe, a nie jedynie wakacyjne. Zaś kursujący z Bydgoszczy i przejeżdżający przez Opole skład TLK Halny zapewni w sezonie zimowym i letnim codzienny dojazd do Zakopanego.

Zakończenie prac modernizacyjnych prowadzonych przez zarządcę infrastruktury umożliwi zmianę tras części pociągów łączących Wrocław, Zieloną Górę i Szczecin. Sześć pociągów PKP Intercity pojedzie przez Legnicę i Lubin, który tym samym znajdzie się w siatce połączeń PKP Intercity. Dzięki zmianie w nowym rozkładzie mieszkańcy Opola będą mogli korzystać z pięciu bezpośrednich połączeń do tych miast w województwie dolnośląskim.

Zmienia się układ pociągów Express InterCity Premium jeżdżących do Opola. Zamiast Pendolino wyruszającego z Warszawy w południe i z Wrocławia po 16, pojedzie skład wyruszający z Warszawy po 7 i z Wrocławia po 13.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 15 grudnia 2019 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Prace na odcinku Opole - Tarnów Opolski wpływają na ograniczenia w cykliczności kursowania pociągów na trasie Wrocław - Katowice. Pociąg IC Orzeszkowa łączący Wrocław z Warszawą, będzie miał nową trasę i pojedzie przez Łódź, co będzie skutkować brakiem bezpośredniego połączenia Opola z Białymstokiem.

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie www.intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

0