W ramach projektu Cosmic Underground, 20 września, z Tallina w Estonii, wyruszył specjalny pociąg. W podróży, która potrwa ponad półtora miesiąca, weźmie udział przeszło 30 pasażerów ze świata kultury i sztuki. Stworzą oni dziesięć wagonów tematycznych, którymi podróżować będą przez Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i Portugalię. Partnerem wydarzenia jest PKP Intercity.
W ramach projektu Cosmic Underground, 20 września, z Tallina w Estonii, wyruszył specjalny pociąg. W podróży, która potrwa ponad półtora miesiąca, weźmie udział przeszło 30 pasażerów ze świata kultury i sztuki. Stworzą oni dziesięć wagonów tematycznych, którymi podróżować będą przez Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i Portugalię. Pociąg z projektem COSMIC UNDERGRUND do Polski dotrze 5 października. Partnerem wydarzenia jest PKP Intercity.
 Pociąg wyruszył z Estonii  20 września br., a zakończy swoją podróż 6 listopada w Portugalii. Po drodze na dworcach wybranych miast, odbywać się będą spektakle teatralne. Główną oś projektu stanowi spektakl uczestnicząco - performatywny animowany przez zespół artystów, muzyków i aktorów pochodzących z Estonii, Łotwy, Polski i Portugalii. Projekt koordynować będą dwa zespoły - artystyczny i produkcyjny, złożone z wybitnych specjalistów posiadających doświadczenie w realizacji zadań o zasięgu międzynarodowym.
W wydarzeniu udział biorą artyści sztuk wizualnych, rzeźbiarze, projektanci, architekci, muzycy, pisarze, dziennikarze i badacze akademiccy. Polskę reprezentować będą m.in. SOFA, L.U.C (Paszport Polityki 2010), Stefan Kornacki (Talenty Trójki 2012), Mariusz Lubomski, Teatr Wiczy, Tomasz Cebo i artyści tworzący Instytut B61.
PKP Intercity w ramach wsparcia projektu udostępni organizatorom dwa wagony pasażerskie.
Wyjątkowość tego pociągu polegać będzie na łączeniu pasji podróżowania ze sztuką, artystyczny pociąg przejedzie Europę dostarczając niezapomnianych wrażeń wszystkim, którzy zechcą podziwiać to przedsięwzięcie kulturalne. Cieszymy się, że możemy go wspierać i być jego partnerem” – zaznacza Małgorzata Sitkowska, rzecznik PKP Intercity.
 
 
Projekt Cosmic Underground opowiada historię grupy naukowców (zainspirowanych przez Alberta Einstiena i jego teorię względności), którzy badają czas. Inspiracją i początkiem badań była godzina utracona podczas zmiany czasu. Naukowcy odkryli, że w jednej godzinie zawarte są smaki zapachy, uczucia, emocje, dźwięki, kształty oraz ruch. Poszukiwania nie zakończyły się tylko na zbadaniu utraconej godziny. Grupa naukowców chciała zbadać więcej czasu, więcej godzin na większej przestrzeni. Cosmic Underground został zaprojektowany jako żywe laboratorium czasu, aby podróżować poza wszelkimi granicami.
„Wyjątkowość projektu polega na tym, iż jest to artystyczna podróż kolejowa łącząca dwa bieguny Europy – Wschód i Zachód. Jest to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale również ogromne wyzwanie logistyczne – ze względu na różnicę szerokości torów na wschodzie, zachodzie i w Europie środkowej. Pokonując te ograniczenia pokazujemy, że Europa nie ma granic” - mówi Jan Świerkowski z Fundacji Platon, która jest pomysłodawcą i głównym producentem projektu Cosmic Underground.
Patronem projektu zostali m. in. Marszałek Senatu RP Jan Wyrowiński, Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Andrzej Massel oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Więcej informacji oraz aktualny rozkład jazdy można znaleźć na stronie: http://cosmicunderground.eu
 
COSMIC UNDERGRUND - Rozkład jazdy

0